Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM

Kontakt

tel./fax: 77 409 06 40

tel./fax: 77 409 85 16

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Pomoc uczestnikom wypadków komunikacyjnych

Jeżeli: uczestniczyłeś w wypadku komunikacyjnym lub wypadek zderzył się na Twoich oczach... ktoś z Twoich bliskich uczestniczył w wypadku drogowym... Ty, lub ktoś z Twoich bliskich spowodował wypadek... martwisz się o kogoś, kto po wypadku nie może dojść do siebie... masz problemy z którymi zmagasz się po wypadku...

Doświadczenie zagrożenia zdrowia lub życia własnego, zagrożenie lub utrata bliskich osób poszkodowanych w wypadku drogowym, to jedno z najczęstszych doświadczeń traumatycznych. Według prowadzonych na świecie badań u około jednej czwartej osób, które uczestniczyły w wypadku drogowym mogą wystąpić różne trudności emocjonalne. Objawy te u części osób mijają samoistnie. Czasami jednak przez wiele miesięcy, a nawet i lat po wypadku mogą powodować trudności w codziennym życiu; lęk i unikanie sytuacji dotychczas nie sprawiających problemów (takich jak jazda samochodem, przejście przez jezdnię), problemy w relacjach z bliskimi, dyskomfort, nawracające niechciane wspomnienia czy koszmarne sny o wypadku, obniżenie sprawności w pracy zawodowej.

traumaCzęsto objawy te układają się w tzw. zespół stresu pourazowego (PTSD). Objawy zaburzeń potraumatycznych mogą być skutecznie leczone metodami psychologicznymi lub farmakologicznymi.

W świetle licznych badań na świecie, leczenie PTSD przynosi wielu osobom ulgę i daje całkowitą szansę na życie wolne od niepotrzebnych ograniczeń. Aby to stało się możliwe,konieczne jest wczesne rozpoznanie zaburzenia stresowego pourazowego. Problemem opóźniającym uzyskanie pomocy pozostaje często brak świadomości, że PTSD można skutecznie leczyć, a także niewielka dostępność specjalistycznej psychoterapii, jak i farmakoterapii.